Border Collie - po naszemu

Border Collie » Border Collie - po naszemu

Border Collie – po naszemu jest tak jak z tym starym powiedzeniem:
„tylko krowa nie zmienia zdania" - ono świetnie oddaje nasz światopogląd na tę rasę. Od momentu, w którym po raz pierwszy zwróciliśmy na nią uwagę upłynęło sporo czasu i muszę przyznać, że nasze priorytety dotyczące tej rasy mocno ewoluowały i na pewno jest to proces, który będzie trwał nadal.
Nie będę pisała o tym co było, bo nie warto, skupię się na tym co jest ważne w tej chwili i co staramy się osiągnąć.
Czytając wzorzec rasy i komentarze na jego temat często spotykałam się z opinią, że jest on mało precyzyjny co daje spore zróżnicowanie wśród psów. Uważam, że wbrew pozorom kryje się w tym głęboka mądrość, do której kluczem jest cytat z wzorca „wytrzymały, zdolny do ciężkiej pracy pies owczarski, bardzo łatwy do układania. Bystry, ożywiony, szybko reagujący, inteligentny. Nie może być nerwowy ani agresywny.”
Naszym zdaniem cytat ten jest kwintesencją bordera, i nigdy, i pod żadnym pozorem hodując te psy nie można dopuścić do zatracenia bądź wyeksponowania, którejkolwiek z tych cech. To czy pies jest krótkowłosy czy długowłosy, czy ma sylwetkę bardziej w typie australijskim, czy jest smukły, długonożny tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia pod warunkiem, że mu to nie przeszkadza w pracy. Bo o ile nie mogę sobie wyobrazić mocno ofutrzonego, krępego bordera w wysokiej trawie, na nierównym terenie porośniętym krzakami zaganiającego owce o tyle już zupełnie inaczej sprawa się ma jeżeli ten sam border jest championem obiedience. 
W naszym życiu z psami prym wiodą takie sporty jak pasterstwo, agility i frisbee dlatego hodujemy psy o lekkiej ale atletycznej budowie, zwinne i szybkie ale nie wykluczone, że w przyszłości się to nie zmieni. Wszystko zależy od tego jaki postawimy sobie do osiągnięcia cel wink
Jedno pozostanie niezmienne: zawsze będziemy dobierać psy zdrowe i zrównoważone.